SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU   „ PODAJ DŁOŃ”

Szkolne Koło Wolontariatu „Podaj dłoń”  przy Szkole Podstawowej   w  Grzymałkowie swoją działalność rozpoczęło w roku szkolnym 2020/2021.

W swoich szeregach zrzesza 15 wolontariuszy z klas VII – VIII.

Wolontariat daje młodzieży wiele szans i możliwości. Jest to okazja do sprawdzenia siebie, wykorzystanie swoich zdolności, zdobycia wiedzy, nowych zainteresowań i umiejętności – jednym słowem – do  samorozwoju. Zapewnia satysfakcję płynąca z niesienia pomocy innym, pomaga odkrywać sens życia, zaspakaja potrzebę przynależności do grupy. Umacnia świadomość bycia potrzebnym oraz kształtuje odpowiedzialną postawę życiową. Uwrażliwia wolontariuszy na problemy społeczne uczy realizować potrzeby ludzkie z  poszanowaniem drugiego człowieka.

Opiekę nad Szkolnym Kołem Wolontariatu sprawuje nauczyciel koordynator pani Izabela Tkaczyk i dwóch członków z grona pedagogicznego pani Mariola Olejarczyk i pani Karolina Kaczmarczyk. Koordynator powinien rozumieć ideę wolontariatu, być aktywny i nastawiony społecznie. Łatwo nawiązywać i  utrzymywać relacje                 z innymi ludźmi oraz, przede wszystkim, zaangażować się w wolontariat dobrowolnie, poświęcając swój czas i energię.

Projekty wolontariatu szkolnego to działania, które aktywizują uczniów, promują spędzenie czasu                                w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwrażliwiają na potrzeby środowiska lokalnego i nie tylko.

Pierwsza z podjętych zadań to akcja "Razem Na Święta", która była zorganizowana w naszej szkole po raz drugi i udowodniła, że nawet w sytuacji pandemii, nie ulegamy kryzysowi solidarności z drugim człowiekiem. Podejmując tę inicjatywę, byliśmy pełni obaw co do jej powodzenia. Jednak zostaliśmy mile zaskoczeni tym ogromem przekazanych artykułów spożywczych i chemicznych.

Dziękujemy: Rodzicom, Uczniom, Sklepowi "Lewiatan" w Grzymałkowie oraz Pracownikom naszej szkoły za ten piękny akt dobroczynności. Dzięki Państwa pomocy, obdarowanych zostało 11 rodzin, które kolejny raz uwierzyły w moc i  magię Świąt Bożego Narodzenia.

Podziękowania składamy również Mamom: Katarzynie Kochel, Katarzynie Zbróg oraz Emilii Woźniak za ogromne zaangażowanie i dowóz świątecznych paczek do rodzin.

Na przełomie lutego i marca podjęliśmy kolejne działania.

Pierwsza akcja  polegała  na zbiórce zużytego sprzętu elektronicznego (kompletnego), elektrycznego oraz baterii. Dzięki tej zbiórce można było pozbyć się niepotrzebnych śmieci a nasza placówka  mogła  doposażyć się w sprzęt sportowy lub biurowy.

Składamy gorące podziękowania wszystkim,  którzy przyłączyli się do zbiórki elektrośmieci. Zebraliśmy łącznie 1614 kg zużytego sprzętu elektrycznego  i  elektronicznego. W zamian nasza szkoła otrzymała bon o wartości 242 zł  do wykorzystywania na potrzeby szkoły.

Akcja ta przyniosła korzyści: szkole, która pozyskała nowe środki, okolicznym mieszkańcom, którzy pozbyli się zalegających sprzętów, a przede wszystkim naszemu środowisku.

Tego typu działania wskazują na wysoki poziom naszej świadomości ekologicznej i utrwalają taką postawę wśród naszych dzieci.

Widząc Państwa zaangażowanie i wsparcie tego typu  inicjatyw, zapewniamy, że nie jest to nasza ostatnia akcja.

Kolejne zadanie jakiego podjęliśmy się to zbiórka ręczników na rzecz schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Kielcach.

Szkolne Koło Wolontariatu "Podaj dłoń" składa gorące podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję.

Ręczniki zostały przekazane do schroniska 9 marca. Tak się złożyło, że było to w  przeddzień Dnia Mężczyzny a przywiezione przez naszą szkołę dary były swoistym prezentem dla podopiecznych schroniska, którym życzymy jak najszybszego wyjścia z bezdomności. Do podziękowań dołącza się kierownictwo schroniska.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to czas miłości, radości  i czynienia dobra dla drugiego człowieka. Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu "Podaj dłoń" pod okiem nauczycieli świetlicy wykonali piękne świąteczne kartki oraz zredagowali z serca płynące życzenia dla podopiecznych, kierownictwa i personelu  z Domu Opieki Społecznej w Kielcach.

Do życzeń dołączono środki higieniczne od pracowników SP w Grzymałkowie. Całość przekazano za pośrednictwem pracownika DPS-u, a zarazem  naszej mieszkanki - p. Lidii Kolus. Wiemy, że kartki z życzeniami dostarczyły WSZYSTKIM wiele wzruszeń i radości.  Ten maleńki gest życzliwości pokazuje nam, że tak niewiele trzeba, by wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka i  utwierdzić się w przekonaniu, że w każdym z nas jest mała iskierka człowieczeństwa.