Dzień Matematyki

W roku 2021 Dzień Matematyki przypada na 12 marca.

Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się - w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata.

W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski.

Ten szczególny dzień został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazanie innej strony tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

Prawdą jest też to, że matematyka jest wokół nas w każdej dziedzinie życia: w domu, sklepie, banku, aptece, na drodze, na boisku, w informatyce,  przyrodzie, geografii, historii, muzyce, nawet na religii np. odmawiając dziesiątki różańca. Możnaby tak wymieniać i wymieniać...

Jeden uczeń naszej szkoły stwierdził, że aby oglądać film w telewizji nie potrzba matematyki. Ale drugi szybko go przekonał, że musi wiedzieć kiedy i o której godzinie film się zaczyna, ile trwa itd. 

Oczywiście bez znajomości matematyki można żyć, ale z nią łatwiej - nie damy sie oszukać, myślimy logistycznie, potrafimy planować, szacować, kopać piłkę w tym kierunku którym chcemy i to do bramki przeciwnika Mrugnięcie

W poniedziałek uczniowie na zajęciach matematyki rozwiązywali zagadki i łamigłówki, przytaczali śmieszne powiedzonka, historyjki i złote myśli. 

Uczniowie klas IV i VI przygotowują prace na temat MATEMATYKA JEST WSZEDZIE.

Z niecierpliwością czekam na efekty i zaprezentownie ich na stronie. A tymczasem dla chętnych i nie tylko zamieszczam zagaadki do pogłówkowania.

B. Basiak