List w obronie planety

Wiosna kojarzy nam się z ochroną przyrody. Obecnie największym wyzwaniem stojącym przed nami jest zahamowanie pogłębiania się zmian klimatu, dlatego uczniowie kl. VII c w obronie planety wystosowali list do mieszkańców.

Grzymałków, 22.04.2021r.
Drodzy Mieszkańcy Ziemi!

Do napisania listu skłonił nas niepokojący widok okolicy, w której mieszkamy. Kiedy wreszcie nadeszła upragniona wiosna w pobliskich lasach, na łąkach i w przydrożnych rowach pojawiły się ogromne ilości śmieci, które nie tylko szpecą naszą okolicę, ale zagrażają ludziom, zwierzętom i roślinom.
     Żyjemy w czasach, w których niszczycielska działalność człowieka przyczynia się do zmiany klimatu. Poprzez nadmierne emitowanie dwutlenku węgla przez fabryki, samochody spalinowe powstaje efekt cieplarniany. Rosnąca temperatura Ziemi, czyli globalne ocieplenie powoduje topnienie lodowców, częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak huragany, powodzie, fale upałów a nawet wpływa na długość pór roku. Z kolei obecność smogu w atmosferze przyczynia się do powstawania niebezpiecznych chorób. Są to między innymi – nowotwory, niewydolność oddechowa. Przez naszą nierozwagę zagrożone są wyginięciem pszczoły oraz inne owady zapylające rośliny. Z powodu ocieplenia w Europie pojawiają się niektóre gatunki owadów, przenoszące różne niebezpieczne choroby.
      Musimy niezwłocznie podjąć działania zmierzające do redukcji gazów cieplarnianych. Jednym ze sposobów jest wykorzystywanie energii odnawialnej pochodzącej z wiatru lub energii słonecznej.
        Poza tym bądźmy eko! Wybierajmy świadomie transport publiczny, rower albo hulajnogę. Rozsądnie zużywajmy energię. Wychodząc z domu gaśmy światło oraz odłączajmy od prądu różne aktualnie nieużywane urządzenia elektroniczne. Oszczędzajmy wodę. Zamiast wanny wybierajmy prysznic. Na zakupy zabierajmy torby wielokrotnego użytku.
         Takie zachowania powinny stać się naszymi nawykami w codziennym życiu. Dzięki temu ochronimy nasze środowisko.
         Drodzy Mieszkańcy! Szanujmy przyrodę, bo to wszystko, co mamy! Bez niej zginiemy!
uczniowie klasy VIIc