230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

„Dniu Trzeci Maja, dniu nam święty,
Hołd ci należy nieść,
Pamięci Twojej cześć !”

 

     W polskiej tradycji trzeci maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania. Dniem celebrowania naszej polskiej państwowości, której trzeciomajowa konstytucja jest fundamentem. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwany też Czteroletnim uchwalił Konstytucję, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie - po amerykańskiej.

    W myśl jej postanowień można buło budować nowoczesne państwo, silne i bezpieczne. Zniesiono podział na Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie. Stabilność państwa zapewnić miały regularnie zwoływany sejm, rządy przekazano królowi i powołanemu przez niego rządowi, zwanego Strażą Praw. Zniesiono liberum veto i wolną elekcję. Mieszczanie miast królewskich otrzymali prawa takie, jak miała szlachta, chłopów oddano pod opiekę prawa państwowego.

     Konstytucja 3 maja została w kraju przyjęta z radością i nadzieją na lepszą i bezpieczną przyszłość, nie podzielała jej jednak cześć magnatów, którzy z pomocą Rosji chcieli zatrzymać proces zmian politycznych i społecznych w Polsce.

    Warto, aby i dzisiaj naszej wspólnej i patriotycznej radości z tamtych osiągnięć towarzyszyła nie tylko pamięć i szacunek, ale i refleksja nad współczesnością.