Dzień Pierwszej Pomocy

,,Życie to najcenniejszy dar. Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielić pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie.”
11 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, którego celem jest promowanie znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia.
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych. Tak też się dzieje w naszej szkole????
W bieżącym roku kalendarzowym, jeszcze przed wakacjami, w klasach 0a,b; Ia i IIa,b odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadziła Jolanta Woś - nauczycielka, która posiada certyfikat ukończenia kursu pt. „Ratujemy i uczymy ratować” prowadzony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tych zajęć jest wyposażenie uczniów w elementarne podstawy wiedzy o zachowaniu się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Szkoła jest miejscem, w którym uczymy dzieci, jak mają radzić sobie w codziennym życiu. Stąd też ta dodatkowa lekcja – lekcja ratowania życia!❤️ Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest tak samo ważna jak umiejętność pisania, czytania i liczenia.
Podczas zorganizowanych w grupach spotkań, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy.
Poznali:
1. Zasady postępowania w celu zachowania własnego bezpieczeństwa.
2. Sposób i zasady powiadamiania służb (Pogotowia, Straży Pożarnej, Policji).
3. Praktyczne zastosowanie pozycji bocznej ustalonej.
4. Poznanie zasad resuscytacji oddechowo – krążeniowej.
Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych.
Z takim przygotowaniem, każdy uczeń ma szansę zostać małym ratownikiem????????????
Poniżej zamieszczamy filmik z zajęć. Natomiast zdjęcia będzie można obejrzeć w kolejnym poście.