Grzymałków - siedziba naszej szkoły

Nazwa Grzymałków jest tłumaczona na kilka sposobów.

Jednym z nich jest pochodzenie nazwy od nazwiska Grzymałko. Niemal wszyscy mieszkańcy są przeświadczeni, że Grzymałków swą nazwę zawdzięcza bytności w tej okolicy króla Władysława IV Wazy. Ponoć przysnął on pod jednym z drzew przy świątyni. Zdrzemnął się . W XVII i XVII wieku nazwa wsi brzmiała Drzymałków, a dopiero potem przekształciła się w Grzymałków.

Nie ulega wątpliwości, że nazwa Grzymałków ma związek z założycielem tej wsi, tj. szlachcicem Kazanowskim. W roku 1631, jak pisał wielki historyk Kielecczyzny ks. Jan Wiśniewski, H. Kazanowski wystawił tu na jednym z czterech pagórków drewniany kościołek pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Wraz z Anną z rodu Odrowążów, wyposażył świątynię, zatroszczył się o egzystencję i plebana. Drewniany kościołek stał się zaczynem powstania wioski. Otrzymała ona nazwę od herbu Kazanowskiego - Grzymała

Wraz z upływem czasu szlachecka osada powiększała się, a kościołek chylił się ku ruinie. Dnia 17 czerwca 1849 roku huragan zburzył świątynie. Następny zbudowano w 1859 roku.

Po tym czasie nastąpił dalszy rozwój miejscowości Grzymałków.

Obecnie jest dość ważną osadą, znajdują się tu przecież dwa kościoły, ośrodek zdrowia, szkoły: podstawowa i gimnazjum.

Grzymałków posiada wspaniałe warunki komunikacyjne i widokowe. Należy zatem do urokliwych wsi gminy Mniów.

Szkoła podstawowa w Grzymałkowie należy do tych placówek, która posiada niemal pełną dokumentację historyczną. Narodziny szkoły datuje się na rok 1925. Wtedy to dzięki wysiłkom gospodarza Jana Marca, któremu bardzo leżała na sercu edukacja dzieci, powołana została do życia szkoła. Sam zaś, jak na ówczesne czasy był dość światłym człowiekiem, który widział potrzebę edukacji młodego pokolenia.  Początkowo lekcje dla 30 dzieci odbywały się w domu mieszkalnym Antoniego Cieślickiego. Z roku na rok liczba dzieci uczących się rosła. W roku 1928/1929 szkoła liczyła już cztery klasy i 186 uczniów.

Od 20 sierpnia 1933 roku szkoła stała się 7 klasową. Funkcję kierownika pełnił Jan Mikoda.

Jeszcze parę lat po wyzwoleniu grzymałkowskie dzieci nie miały swego lokum. Nauka odbywała się w wynajętych izbach u gospodarzy. Grzymałków otrzymał swój własny budynek szkolny w 1950 roku. Lekcje w nim odbywały się aż do 1974 roku, kiedy to oddano nowy budynek, w którym nauka trwa do dziś.

Ważną datą w historii grzymałkowskiej szkoły stał się 12 grudnia 1976 r. Tego dnia nastąpiło odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej dla uczczenia nauczycielki Jadwigi Mikody - "Jadwiga Mikoda nauczycielka tutejszej szkoły w latach 1929 - 1943, uczestnik ruchu oporu, zasłużony pedagog tajnego nauczania. Aresztowana 25.V.1943 r. zginęła w Oświęcimiu ".

KALENDARIUM:

1925 Narodziny szkoły. Dzięki wysiłkom gospodarza Jana Marca 16 września została powołana do życia szkoła w Grzymałkowie. Zajęcia odbywały się w izbach Antoniego Cieślickiego, a naukę pobierało ok. 30 dzieci z okolicznych wsi.

1927 Inspektor szkolny Tomasz Kostuch zakwalifikował placówkę do szkół dwuklasowych, funkcje kierownika powierzono Janowi Mikodzie. Szkoła liczyła 164 uczniów.

1929 Szkoła została przekształcona w czteroklasową, choć w rzeczywistości było 5 klas i 7 oddziałów. Nauczyciele to Jan, Janina Skawińska oraz Jadwiga Klimaszewska (później Mikoda).

1935 Do siedmioklasowej szkoły uczęszczało 288 uczniów.

1937 Szkoła dysponowała pięcioma, wynajmowanymi salami lekcyjnymi.

1950 Grzymałków otrzymał swój własny budynek szkolny. Kierownikiem szkoły był Janusz Dzioba. Oprócz niego w szkole uczyło troje innych nauczycieli.

1960 Do szkoły uczęszczało 355 uczniów. Budynek szkolny (barak) miał 6 sal, pracowano na 2 zmiany.

1969 Został utworzony Komitet Budowy Szkoły w Grzymałkowie.

1971 Przystąpiono do wykopów pod fundamenty nowej szkoły.

1974 Szkoła Podstawowa w Grzymałkowie została przekształcona w zbiorczą szkołę, która posiadała filię w Pałęgach. Zorganizowano również przedszkole dla 25 maluchów.

12 XII 1976 odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej dla uczczenia nauczycielki Jadwigi Mikody.

1977 Otwarto filię Zasadniczej Szkoły Górniczej z Katowic. Jednak po roku uległa likwidacji.