Spotkanie z Panem Julianem Feliskiem

„Zginęła p. Jadwiga Mikoda, ale ona przecież żyje. Żyje we wspomnieniach swoich wychowanków, mieszkańców Grzymałkowa i jego okolic. Jej imię przechodzi do historii jako imię ofiarnego pedagoga sprawującego władzę nad patriotycznymi sercami w latach najcięższych dla kraju.Cześć jej pamięci!!!"

Dokładnie te słowa wybrzmiały 45 lat temu w dniu 12.12.1976r. podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Jej pamięci. Nadeszła ta chwila - „Żywa lekcja historii”,by sięgnąć pamięcią do tamtych odległych lat. Stało się to za sprawą ucznia p. Jadwigi Mikody - p. Juliana Feliska, który przybył do naszej szkoły, aby naszym wychowankom opowiedzieć o trudnych latach II wojny światowej. W spotkaniu brali udział uczniowie klas VII-VIII, dla których słuchanie na żywo 91-letniego świadka historii było wzruszającym przeżyciem.

Opowiadający przybliżył im czas tamtych lat - szkolnych a równocześnie wojennych. Z wielką pasją opowiadał uczniom o szkole, jej wyposażeniu i pracy nauczycieli oraz o tym, jak wtedy wyglądały lekcje w-f. Opowiadał o naszej patronce, która była osobą lubianą i szanowaną nie tylko przez uczniów ale i przez rodziców. Uczniowie otrzymali także dużą dawkę informacji o działalności konspiracyjnej państwa Mikodów. Najwięcej jednak smutku i negatywnych przeżyć towarzyszyło opowieści o aresztowaniu p. J. Mikody, które miało miejsce 26.V.1943 r.

Podczas tego niecodziennego spotkania z p. Julianem, uczniowie otrzymali odpowiedzi na wiele pytań, które mieli możliwość mu zadać. Informacje te przybliżyły im postać p. Jadwigi Mikody, jej działalność i postawę , którą bez wątpienia można nazwać heroiczną. Wszyscy utwierdzili się w przekonaniu, że jest to osoba godna Patrona naszej szkoły.

Na koniec uczniowie podziękowali gościowi za obecność i ogromną dawkę wiedzy, jaką im przekazał oraz wręczyli skromny upominek. Pani wicedyrektor, życząc zdrowia, zaprosiła p. J. Feliska na planowaną 8 grudnia 2022 r. uroczystość nadania imienia szkole.

Dyrekcja i społeczność szkolna.