Apel poświęcony Pani Jadwidze Mikodzie

8 grudnia 2021 roku w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie związane z obchodami 78. rocznicy śmierci pani Jadwigi Mikody - przyszłej patronki naszej szkoły, która za krzewienie polskiej kultury i naukę języka ojczystego poniosła najwyższą ofiarę, oddała swoje życie. Została zamordowana w 1943 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau.

Uroczystość ta była jednym z elementów realizowanego przez naszą placówkę projektu "Nadania imienia szkole" i miała miejsce dokładnie w 45.rocznicę odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która znajduje się przy wejściu do szkoły. Tu warto zaznaczyć, że tamtą uroczystość w 1976 roku prowadziła ówczesna przewodnicząca szkoły - Barbara Kaczmarczyk (nazwisko rodowe) a obecna wicedyrektor SP w Grzymałkowie - Barbara Kolus.

Dzięki staraniom dyrekcji, swą obecnością zaszczyciły nas aż trzy pokolenia potomków pani Jadwigi Mikody - córka, wnuczka i prawnuczka. W spotkaniu również udział wziął z- ca Wójta Gminy Mniów pan Michał Milcarz.

Na tę okoliczność młodzież szkolna przygotowała i zaprezentowała montaż słowno-muzyczny w celu przybliżenia bohaterskiej postaci będącej wzorem patriotyzmu. Uczniowie recytowali piękne wiersze a także przybliżyli nam historię związaną z konspiracyjną działalnością wspaniałej nauczycielki. Program uatrakcyjnił występ szkolnego chóru. W hołdzie czniowie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod tablicą pamiątkową. W tym miejscu bardzo dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom (G.Grabarz, I Tkaczyk, R.Pach, A.Wychiwaniec) zaangażowanym w przygotowanie akademii, która okazała się dla nas ogromnym przeżyciem, wyzwoliła wiele emocji i wzruszeń, zwłaszcza u naszych znakomitych gości. Panie z wielkim poruszeniem obserwowały tę piękną akademię a na koniec podziękowały za pamięć, trud i zaangażowanie podjęte w kierunku uhonorowania p. Jadwigi Mikody. Głos zabrał także pan wicewójt oraz obie panie dyrekcje naszej szkoły.

Wszyscy wyrazili nadzieję na to, że nic nie stanie na przeszkodzie, by za rok 8 grudnia, z udziałem wszystkich znakomitych gości, odbyły się centralne obchody nadania imienia szkole.